Vokkaliga bakanları ve MLA’lar Karnataka’da rezervasyon kotasının %12’ye çıkarılmasını talep ediyor | Hubballi Haberleri

IstAh

Member
BELAGAVI: Eyalet hükümetinden 3A kategorisindeki rezervasyon kotasını mevcut yüzde 4’ten yüzde 12’ye yükseltmesini talep etmek, hakim olan bakanlar ve MLA’lar Vokkaliga Karnataka topluluğu, Cuma günü, topluluğun refahı için talepleri içeren bir tüzük ile birlikte bir muhtırayı başbakana sundu.
Devletin siyasi olarak etkili topluluğu üyeleri, kamu eğitim kurumlarındaki çeşitli kurslara ve devlet işlerine kabul edilirken topluluk üyelerinden daha fazla kısıtlama talep ettiler.
Muhtırayı Maliye Bakanı CM’ye gönderin R Ashoka “Mevcut yüzde 4 olan çekinceyi yüzde 12’ye çıkarmak için hepimiz topluluk adına BK’ya bir muhtıra sunduk.” Heyet, Sağlık Bakanı Yüksek Öğrenim Bakanı Dr CN Ashwathnarayan’ı da içeriyordu. Dr K Sudhakarİçişleri Bakanı Araga Jnanedra, Özel Tüketim Bakanı gopalaya ve diğerleri.
Vokkaligas’ın toprak sahibi olduğu iddiasının aksine, topluluk üyelerinin çoğu küçük ve marjinal toprak sahipleri ve çoğu değerli topraklarını Bengaluru çevresindeki çeşitli endüstriyel projelerde kaybetmiş ve çocukları için eğitim ve iş bulma mücadelesi veriyor.
Sağlık Bakanı Dr Sudhakar, toplumun çeşitli sektörlerdeki fırsatları kaçırdığını belirterek, “Eyalet genelindeki Vokkaliga nüfusuna bakarsanız, özellikle eğitim ve devlette mevcut rezervasyon kotası yetersiz. BK’nin tüm toplulukların ihtiyaçlarını anladığını ve taleplerimizi buna göre onaylayacağını umuyoruz.” Heyet, Başbakan’a götürülmeden önce, R Ashoka liderliğindeki bakanlar ve MLA’lar, rezervasyon kampanyalarına ilişkin planlarını özetlemek için Perşembe günü bir araya geldi. Bakan Ashwathanarayan, “CM olumlu yanıt verdi ve topluluğun talebine uyacağına ve muhtırayı değerlendirilmek üzere Geri Sınıflar Komitesine ileteceğine dair bize güvence verdi” dedi.
Sorunu daha sonra yanıtlayın, CM Basavaraj Bombai medya mensuplarına, geri sınıf komitesine mümkün olan en kısa sürede bir rapor sunması talimatını verdiğini söyledi. “Meslektaşlarım ve dost milletvekilleri, yalnızca topluma, özellikle eğitim ve istihdam sektörlerinde yardımcı olmak amacıyla bir muhtıra sundular. Aslında benzer bir performans, sokak köpeği Adichunchanagiri’den Nirmalanandanatha Swamiji’nin yönetmenliğinde yapılmıştı ve şimdiden düşünülüyor. Raporu bekliyoruz ve komiteye bu mutabakatı da dikkate alması talimatını verdim,” diye açıklıyor Bommai.
Diğer alt yayınları OBC altına dahil et
Vokkaliga topluluğu liderleri, eyalet hükümetinin Bunts gibi Vokkaliga topluluğu alt kastlarını dahil etmeyi önermesini talep etti. Reddy Vokkaligas ve Diğer Geri Topluluk (OBC) listesi altında Kunchitiga Vokkaligas. “25 lakh’tan fazla Kunchitiga insanı, Karnataka’nın 17 ilçesinin 42 talukunda yaşıyor.
Topluluk, Karnataka’nın sosyal ve ekonomik açıdan geri kalmış topluluklarından biridir. Ancak son zamanlarda birçok vergi görevlisi, bu alt kastların OBC listesine dahil edilmediğini ve bunun sonucunda gençlerin haklı çekincelerinden mahrum bırakıldığını belirterek kast sertifikası vermeyi durdurdu. Hükümet derhal merkeze bu alt kastların OBC listesine alınmasını tavsiye etmelidir” dedi.