Uttar Pradesh: 5. Sınıf öğrencisi matematik tablosunu okuyamıyor, eğitmen onu ‘cezalandırmak’ için tatbikat yapıyor | kanpur haberleri

ForAhmed

Global Mod
Global Mod
KANPUR: Temel İlköğretim Okulunda (Devlet) V. sınıf öğrencisi Başbakan Nagar Kanpur bölgesi, bir okul öğretmeninin eline bir tatbikat alıp onu matematik tablosunu okuyamadığı için ‘cezalandırmaya’ karar vermesiyle yaralandı.
Perşembe günü meydana gelen olay, Cuma günü öğrencinin velilerinin okul önünde protesto gösterisi yapmasıyla ortaya çıktı.
İlköğretim görevlisi (BSA) olay yerine geldi ve kimliği belirlenen eğitmeni çıkardı. Anuj Pandey. bu BSA Surjit Kumar Singh olayı araştırmak için üç kişilik bir komisyon kurdu.
Edinilen bilgiye göre, sanık öğretim görevlisi okul kütüphanesindeki onarım çalışmalarını denetlerken yanından geçen bir öğrenciyi görmüş ve ondan 2’ler çarpım tablosunu okumasını istemiş. Çocuk bunu başaramayınca eğitmen elektrikli el matkabını aldı. ve sonunda reşit olmayan çocuğu yaraladı.
Eğitmen okulun bir çalışanı değildi ve okul tarafından işe alındı. Eğitim Departmanı okul kütüphanesindeki restorasyon çalışmalarını denetlemek.
Öğrenci gazetecilere böyle söyledi Anuj ondan sofrayı okumasını istemiş, okuyamayınca sol eline bir matkap çalıştırmıştır. “Sonra yakınlarda duran bir öğrenci arkadaşı matkabın fişini çekti, ancak o sırada ben yaralandım” diye ekledi.
İlk raporlara göre, sanık öğretim görevlisi, öğrenciyi yalnızca fişe takılı olan matkabın başlat düğmesine yanlışlıkla bastığında tehdit etti. Matkabı geri çekmeye çalışırken başka bir öğrenci, makineyi santralden ayırmıştı. Ancak o zamana kadar tatbikat, çocuğun elinde ve avucunda yüzeysel yaralanmalara neden olmuştu.
BSA, “Öğretim elemanı okuldan uzaklaştırılıyor, ayrıca hizmetlerden çıkarılması yönünde önerilerde bulunuldu. Ayrıca olayın bir kaza mı yoksa reşit olmayan çocuğa zarar verme amacı mı taşıdığını belirlemek için üç kişilik bir heyet oluşturuldu.”
Panelin ayrıca, öğretmenlerinin çocukların onarım çalışmalarının devam ettiği kütüphaneye gitmelerine izin verdiği koşullar gibi diğer hususları da inceleyeceğini söyledi.
Öğrenci yaralandıktan sonra öğretmenler onu hafif bir şekilde tedavi etti ve evine gönderdi. Ancak öğretmenler olayı büyüklerin bilgisine sunmazdı.
Çocuk eve gelip çileyi ailesine anlattığında, Cuma günü onunla birlikte okula geldiler ve öğretmene karşı sert işlem yapılması talebiyle kitlesel bir protesto düzenlediler. Ayrıca, öğretmenlerin olayı amirlerine bildirmediklerini ve ayrıca tetanoz iğnesi yapmayı da içeren uygun tedaviyi sağlamadıklarını iddia ettiler.