Örs Üzerinde Yüksek Öğrenimi Dönüştürmeyi Amaçlayan Yasa Tasarısı: Ashwath Narayan | Hubballi Haberleri

IstAh

Member
Dharwad: Eyalet Hükümetinin Karnataka’daki yüksek öğrenimi iyileştirme taahhüdünün teyidi, Yüksek Öğrenim, Beceri Geliştirme ve IT-BT Bakanı, CN Ashwat Narayan Çarşamba dedi ki bir fatura yakında meclise sunulacak.
Dharwad’daki Karnatak Üniversitesi’ndeki Altın Jübile Oditoryumu’nda ‘İyi Yönetişim Ayı’nın başlangıcını kutlamak için düzenlenen bir etkinliğe katılan bakan, devletin Ulusal Eğitim Politikasının (NEP) uygulanmasında ön saflarda yer almasından gurur duyduğunu ifade etti. 2020. Ashwath Narayan, NEP-2020’nin eğitimin ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmasını sağlamak amacıyla hazırlandığını söyledi.
Ashwath Narayan, devlet üniversitelerindeki boş öğretim kadroları için başvuru çağrısı yapan bir duyuru gönderileceğini bildirdi. En kısa zamanda kontenjanların dolacağını söyledi. Bakan, bölümün fon sıkıntısıyla mücadele ettiğine dair raporları reddederken, yine de üniversite mezunlarından kendi mezun oldukları okullara değerli katkılar yapmaları için çağrıda bulundu. Ashwath Narayan, mezunların katkılarının eğitim kurumlarını güçlendirmede uzun bir yol kat edeceğine inanıyordu.
Ashwath Narayan, hükümetin yakında yürürlüğe koymayı umduğu Karnataka Yüksek Öğrenim Kurumları Yasa Tasarısı’nın devlet tarafından yönetilen üniversitelere daha fazla idari özerklik tanıyacağını söyleyerek, bunun yüksek öğretim kurumları Eğitim yönetiminde gücün yerinden yönetime yol açacağını da sözlerine ekledi. Bakan, “Tasarı taslağı tamamlanmak üzere ve Belagavi’deki Suvarna Vidhana Soudha’da planlanan önümüzdeki kış oturumunda mevzuatı uygulamaya koymak için çaba gösterilecek” dedi.
Ashwath Narayan, tüm üniversite personelini kurumlarına sahip çıkmaya ve NEP-2020’nin belirtilen hedeflerine ulaşmak için büyük bir özveriyle çalışmaya çağırdı. Bakan ayrıca, işsizlik oranlarının eyaletteki en düşük oran olduğuna dikkat çekti.
Ashwath Narayana, TOI’nin hükümetin her bölgede üniversite kurma kararıyla ilgili bir sorusuna şu yanıtı verdi: “Bu, o bölgenin bütüncül gelişimine yardımcı oluyor ve oradaki insanların yüksek öğrenime erişimini sağlıyor. Karar, birçok panelin tavsiyeleri doğrultusunda alındı.”