Maharashtra-Karnataka Sınır Sırası: Tarihsel Geçmiş; mevcut alevlenme | Hubballi Haberleri

IstAh

Member
Karnataka ve Maharashtra arasında uzun süredir devam eden sınır anlaşmazlığı iki hafta önce, davanın SC’ye gelmesinden kısa bir süre önce alevlendi. İşte bu alandaki bazı önemli gerçekler ve gelişmeler:
Tarihsel arka plan

• 1956-1960: Eyaletlerin Yeniden Yapılanma Yasası kabul edildi Belçika, karwar, Nipani ve diğer alanlar (çoğunlukla Marathi hoparlörler) Mysore’a (daha sonra Karnataka)
  • 1966: Merkez kuruldu Mahajan Komisyonu anlaşmazlığı görüntüle
  • 1967: Panel, Belgaum, Nipani ve Karwar’ın Karnataka’da kalmasını önerir, kabul eder ve sorunun kapandığını söyler. Maharashtra bunu reddediyor
  • 1980 – 2005: Belgaum sivil kurumu, Maharashtra ile birleşme çağrısında bulunan çok sayıda kararı kabul etti
  • 2004: Maharashtra SC’ye taşındı
Mevcut alevlenme

• Dava SC’de görüleceği için sınır anlaşmazlığı kısa süreliğine alevlendi. 30 Kasım için listeye alındı, ancak duruşmaya girmedi. Karnataka gelecek yıl sandık başına gidiyor
  • 22 Kasım: Karnataka CM Basavaraj Bombai Sangli’deki bazı köylerin Karnataka ile birleştirilmek istediğini söylüyor
  • 23 Kasım: Maharashtra Dy CM Devendra Fadnavis hiçbir köyün K’taka’ya gitmeyeceğini söylüyor. Maha’nın K’taka’daki Marathi konuşan köyleri geri almak için savaşacağını söylüyor
  • 24 Kasım: Bommai, Akkalkot ve Solapur’daki Kannada dili konuşan köylerin K’taka’ya ait olması gerektiğini söylüyor
  • 29 Kasım: Maha bakanlar kurulu, sınır anlaşmazlıkları konusunda Maha Ekikaran Samiti ile görüşmek üzere 3 Aralık’ta Belagavi’yi ziyaret edeceğini söyledi. Ambedkarite kuruluşlarının daveti üzerine 6 Aralık’a ertelendi
  • 3 Aralık: K’taka hükümeti, sınır meselesiyle ilgili anlaşmazlıklar nedeniyle Maha’dan uyumu korumak için 6 Aralık’ta Belagavi’ye bakan göndermemesini istedi.
  • 5 Aralık: Maha hükümeti ziyareti ertelemeye karar verse bile, K’taka hükümeti, yüksek ve teknik eğitim bakanı Chandrakant Patil ve tüketim bakanı Shamburaje Desa’dan oluşan Belagavi’ye erişimi engellemek için bir yasak yayınladı.
Kim ne dedi

Tepkiler gelecek… bu yüzden samimi ilişkimizi bozmamalıyız… SC’deki hukuk savaşını kazanacağımızdan eminiz. Hükümetimiz Maharashtra, Telangana ve Kerala’da yaşayan Kannadigas’la ilgilenmeye kararlıdır.

Karnataka CM Basavaraj Bommai

Karnataka Valisi, konuyla kişisel olarak ilgileneceğine dair güvence verdi… Maharashtra’dan gelen araçların korunacağını söyledi… Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah ile de görüşecektim. Provokatif açıklamaların yapılmamasını savunuyorum.

Maharashtra CM Yardımcısı Devendra Fadnavis

Önümüzdeki 48 saat içinde herhangi bir gelişme olmazsa, sınır bölgelerinde Marathi konuşan insanlara destek olmak için Belagavi’ye koşacağım. Bommai şiddeti kışkırtıyor

NCP Şefi Sharad Pawar