Karnataka: Vokkaliga’nın kota artışı için zorlaması %4’ten %12’ye | Hubballi Haberleri

IstAh

Member
BELAGAVI: Karnataka Başbakanı Basavaraj Bommai Cuma günü Karnataka Eyalet Daimi Geri Sınıf Komisyonu’ndan, rezervasyonun %4’ten %12’ye çıkarılması da dahil olmak üzere, baskın Vokkaliga topluluğunun çeşitli talepleri hakkında bir rapor sunmasını istedi.
Vokkaliga bakanları ve BJP milletvekillerinden oluşan bir heyet, artan Vokkaliga nüfusuna paralel olarak çekince artışı talep eden bir muhtırayı CM’ye sundu. CM, “Kabinedeki meslektaşlarım ve parti MLA’ları bir muhtıra sundular. Geri sınıf komitesinden bir rapor sunmasını istedim.”
Adichunchanagiri Mutt papa dedi Sri Nirmalananda SwamiKasım ayında da kendisine bir muhtıra vermiş ve komiteye iletmişti.
Soru, eyalet hükümetinin SC’ler için rezervasyonu %15’ten %17’ye ve ST’ler için %3’ten %7’ye çıkarmak için bir adım atacağı zaman ortaya çıkıyor.
Temel koşul, rezervasyon için Vokka ligleri 3A kapsamında, Diğer Geri Sınıflar (OBC’ler) kategorisi %4’ten %12’ye çıkarılmalıdır. R Ashoka başkanlığındaki heyet, Yüksek Öğrenim Bakanı CN Ashwath Narayan, Sağlık Bakanı K Sudhakar, İçişleri Bakanı Araga Jnanedra ve Özel Tüketim Bakanı Gopalaiah’tan oluşuyordu. Vokkaligas’ın toprak sahibi olduğu iddiasının aksine, topluluk üyelerinin çoğu küçük ve marjinal toprak sahipleridir ve çoğu değerli topraklarını Bengaluru çevresindeki çeşitli endüstriyel projelerde kaybetmiştir ve çocukları için eğitim ve iş bulmak için mücadele etmektedirler. . Sağlık Bakanı, toplumun çeşitli sektörlerdeki fırsatları kaçırdığını belirtiyor. K Sudhakar “Eyalet genelindeki Vokkaliga nüfusuna bakarsanız, özellikle eğitim ve devlette mevcut rezervasyon kotası yetersiz.
BK’nin tüm toplulukların ihtiyaçlarını anladığını ve taleplerimizi buna göre onaylayacağını umuyoruz.” R Ashoka liderliğindeki bakanlar ve MLA’lar, rezervasyon kampanyaları için planlar yapmak üzere Perşembe günü bir araya geldi. Ayrıca hükümeti Bunts, Reddy Vokkaligas ve Künchitiga OBC listesindeki Vokka ligleri. Muhtırada, “Karnataka’nın 17 ilçesinin 42 talukunda 25 lakh’tan fazla Kunchitiga insanı yaşıyor. Topluluk, Karnataka’daki sosyal ve ekonomik açıdan en geri kalmış topluluklardan biridir. Son zamanlarda birçok vergi görevlisi, bu alt kastların OBC listesine dahil edilmediğini belirterek kast sertifikası vermeyi durdurdu ve böylece gençleri haklı çekincelerinden mahrum bıraktı.”