IIT-Kanpur’dan COPEN12, Uygun Maliyetli Sağlık Araştırmalarına, Uzay Araştırmalarına Odaklanıyor | kanpur haberleri

ForAhmed

Global Mod
Global Mod
KANPUR: Hindistan Teknoloji Enstitüsü (HTE) Kanpur, hassas, mikro, mezo ve uluslararası konferansa ev sahipliği yaptı. nano mühendislikCOPEN12, 8 ve 10 Aralık arasında.
COPEN, Hindistan’daki imalat topluluğu için bir ilk konferanstır. COPEN12, konferansın 12.’siydi ve ilk kez IIT-Kanpur düzenledi.
Precision, Micro, Meso ve Nano Engineering’deki hızlı gelişme ile Hindistan, gelecekte bu alanlarda ‘Atmanirbhar’ (kendi kendine yeten) olmak için giderek daha fazla fırsat sunuyor.
Bu büyük mühendislik alanları, uygun fiyatlı sağlık hizmetleri, uzay araştırmaları, savunma, havacılık ve uzay ve ilgili alanlara büyük ölçüde katkıda bulunur. Konferans, bu alanlardaki araştırmaların ilerlemesine ilişkin müzakerelere tanık oldu.
Organizasyon başkanı Prof. J RamkumarKonferansın açılış oturumunu IIT Kanpur Makine Mühendisliği Bölümü’nden Dr. COPEN12’nin daha yüksek kalitede bilimsel alışverişi sağlamayı amaçlayan yeni bir modalite izlediğini belirtti.
1Konferans üç geniş temaya odaklandı: Hassas Mühendislik, Üretim Süreçleri ve Ölçümler ve Akıllı Üretim. COPEN12’nin amacı, genç Hintli imalat araştırma topluluğunu bir araya getirmekti.
Konferans, 175’i kabul edilen toplam 215 başvuru aldı. Endüstriden, uluslararası topluluktan, hükümet Ar-Ge laboratuvarlarından, öğretmenlerden ve öğrencilerden 300’den fazla delege bu edisyona katıldı ve konferansta 100’den fazla bildiri ve yaklaşık 40 poster sundu.
Bu, Hindistan’dan ve yurtdışından önde gelen teknik uzmanlardan 15 davetli konferansın yanı sıra, kilit endüstri personelinin sorunları sundukları ve nasıl çözüm bulunabileceklerini tartıştıkları üç açılış konuşmasını içeriyordu.
Profesör Abhai KarandikarAçılış oturumunda hazır bulunan Direktör IIT-Kanpur, modern zamanlarda imalatın anlamı ve önde gelen araştırmacıların bu süreçte oynadığı rol hakkında ilham verici bir konuşma yaptı.
Profesör Suhas JoshiAçılış oturumunun ana konuğu olan IIT Indore Direktörü IIT Indore, geçtiğimiz yarım yüzyıl boyunca dünya çapında üretim teknolojilerinin gelişimi hakkında anlayışlı yorumlar yaptı.
COPEN12 konferansı, diğerleri arasında Bilim ve Mühendislik Araştırma Kurulu (SERB), DRDO, BARC, ISRO, UPST, IIT Guwahati, CMTI, Lohia Corp. tarafından desteklenmiştir.