Delhi’de Raita Gharjane Buluşması | Hubballi Haberleri

IstAh

Member
Hubballi: Bharatiya Kisan Sangh-Karnataka Pradesh, 19 Aralık’ta Delhi’deki Ramlila Maidan’daki Raita Gharjane Rallisi’ne katılmak üzere Delhi Chalo’yu ağırlayacak. Sangh eyalet başkanı BM Kokare Çarşamba günü burada gazetecilere verdiği demeçte, mitingin amacının çiftçilerin fiyat tespiti ve diğer sorunlar nedeniyle karşı karşıya kaldıkları adaletsizliği vurgulamak olduğunu söyledi. “2013’te Ramlila Meydanı’nda düzenlenen mega protestoya rağmen çiftçilerin sorunları çözülmedi. 19 Aralık mitingine ülkenin dört bir yanından üç binden fazla çiftçi katılacak” dedi ve protestoculara Karnataka’dan 2.000’den fazla çiftçinin geleceğini ve Kuzey ve Güney Karnataka’dan 1.000’er çiftçinin geleceğini de sözlerine ekledi. Tarım aletleri sprinklerlerinden %5-15 oranında GST alındığını ve hükümetin bunu kaldırması gerektiğini söyledi. Çiftçilere tohum ve gübre almaları için verilen destekler DBT aracılığıyla doğrudan çiftçilerin hesaplarına aktarılmalıdır.
Astronomi ve Uzay Laboratuvarı
Hubballi: Buradaki ISRO onaylı bir özel uzay eğitim enstitüsü olan Himalaya Uzay Merkezi, “Astronomi ve Uzay Laboratuvarı”nı başlatacak. Merkezin kurucu ortağı Veeresh Patil Çarşamba günü burada gazetecilere verdiği demeçte, türünün ilk örneği olan tesisin 10 Aralık’ta Deshpande Nagar’daki BM Plaza binasında açılacağını söyledi. NEP-2020 müfredatı ile. Fikir, havacılık girişimlerinde kariyer yapabilmeleri için konuyu her çocuğun kullanımına sunmaktır” dedi. Burada öğrencilerin güneş sistemi, takımyıldızlar, yıldız kümeleri ve bunların yaşam döngüleri, göksel küre vb. Shreedevi Roogi, “Birincil hedefimiz, Hindistan’dan daha fazla uzay projesi liderini desteklemek ve onlara sahip olmaktır” dedi.
Pourakarmika’nın sahne dümeni
Hubballi: Dharwad bölgesi SC/ST Poura Karmika-Naukarara Sangha üyeleri Çarşamba günü, HDMC’nin buradaki ofis binasının yanında, HDMC’deki dernekler ofisi için bir oda da dahil olmak üzere çeşitli taleplerin karşılanmasını talep eden bir protesto düzenlediler. “Son 20 yıldır, uzun süredir devam eden taleplerimizi yerine getirmenin peşindeyiz. Ancak Dalit karşıtı bir politika izleyen HDMC, taleplerimizi yerine getirmek için hiçbir girişimde bulunmadı. Yetkililer, Safai Karmachari Komisyonu’ndan gelen pek çok yazılı ve sözlü talimata uymadı” dediler. Ayrıca bir müteahhidin, 70. Koğuşta çalışan pourakarmikas’ı hesap cüzdanı, banka kartı, ESI akıllı kart, hizmet mektubu ve diğer belgeleri yanlarında bulundurarak taciz ettiğini iddia ettiler. “HDMC ajanları bunu araştırmalı” diye talep ettiler. 69. Koğuşta görev başında hayatını kaybeden sözleşmeli hizmetli Mareppa Halkeri’nin ailesine tazminat ödenmesi gerektiğini söylediler. Dernek başkanı Vijay Guntral protestoya öncülük etti.
Jogathi, janapada akademisi için planlarını paylaşıyor
Vijayanagara (Hosapete): Eski şef Manjamma Jogathi, Karnataka Janapada Akademisi’nin başkanı olarak devam etmeme izin verilmeliydi, dedi. Padma Shri ödüllü bir transseksüel olan Jogathi, Çarşamba günü burada gazetecilere verdiği demeçte, büyük bir proje üstlenmeyi planladığını ancak “görev sürem Ekim ayında sona erdiği için bunu yapamadı”. “Proje, fon için Kannada ve Kültür Bakanı’nın desteğini almakla ilgiliydi. Ulusal düzeyde bir kadın kongresi, Akhila Karnataka Sahitya Sammelana ve Transgender Sözleşmesi düzenlemeyi planladım. Ancak pandemi işlere bir İngiliz anahtarı attı. Akademiye yılda 1 crore Rs burs verildi. Ama aynısı pandemiden sonra yayınlanmadı. Başkanlık makamı iki aydır boş. Planlarımın gerçekleşmesi için hükümet onu doldurmalı” diyen Jogathi, “Ben hiçbir zaman bir ayrıcalık veya güç peşinde koşmadım. Ama iktidara geldiğimde sanatçılara ve devlete hizmet için elimden geleni yaptım.
Özel engelli çocuk Telangana’ya geri gönderildi
Hubballi: 13 Mayıs’ta Unakal’daki Devlet Çocuk Yetimhanesine kabul edilen özel engelli Panati Babu, Çarşamba günü Telangana’dan ailesiyle bir araya geldi. Çocuk Esirgeme Komitesi adına Demiryolu Çocuk Yardım Hattı aracılığıyla yetimhanedeydi. Bir hükümet basın açıklaması, çocuğun ailesini bulmanın geciktiğini çünkü çocuğun bağlantılarını – ev adresi veya telefon numarası – paylaşamamasından kaynaklandığını söyledi. Açıklamada, “Ancak yetkililerin sürekli çabaları, onun Telangana’daki adresini bulmasına yardımcı oldu ve ardından ailesiyle temasa geçildi” ifadeleri eklendi. Polis personeli BS Neladurga ve SC Patil, çocuğu Çarşamba günü Hubballi’den Telangana eyaletinin Nizamabad ilçesindeki Pochammagalli köyüne götürdü. Bölge Çocuk Koruma Memuru RM Kanteppagoudar, Bölge Çocuk Esirgeme Komitesi Üyesi Shubha Parita, Müfettiş Manjunath Kumbar, Müfettiş V Radhika, Öğretmen SS Hadagali, Danışman Vishala Kanpeta, Temizlikçi Basavaraja Gokavi ve Yetimhane Personeli çocuğa veda etti.
HPCL’de sahte egzersiz
Dharwad: Hindustan Petroleum Corporation Ltd (HPCL), Çarşamba günü Dharwad’ın eteklerindeki Belur Sanayi Bölgesi’ndeki biriminde sahte bir acil durum tahliye tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikat, ilçe yönetimi ve İlçe Afet Yönetim Başkanlığı işbirliğiyle düzenlendi. Ortak saha dışı eğitim tatbikatı, boru hatlarından olası bir kimyasal sızıntısına acil durum müdahalesini ve böyle bir durumda atılması gereken adımları içeriyordu. Ek Komiser Yardımcısı Shivanand Bhajantri, son teknoloji ekipman ve aygıtları sayesinde HPCL’nin kimyasal sızıntıdan kaynaklanan herhangi bir acil durumla başa çıkmak için tam donanımlı olduğunu söyledi. Kısa devreler ve binalarda ve petrol depolarında kazara çıkan yangınlar gibi olaylarda, itfaiye ve acil durum hizmetleri ve Ev Muhafızları, itfaiyecilerin hazırlık durumunu kontrol etmek için deneme tatbikatları yapar. Etkinlikte Kannada dilinde talimatlar ve ücretsiz bir telefon numarası içeren takvimler dağıtıldı. HPCL fabrika müdürü Lokesh de konuştu.