Co-op Bank dolandırıcılıktan ₹ 2,9 cr kaybetti, personel şüpheli | Hubballi Haberleri

IstAh

Member
HAVERI: Haveri’deki polis, bir kooperatif bankasında, adı Ager ve beş personelinin 133 kişinin Aadhaar kimliğini 2,9 crore Rs’yi çekmek için kullandıklarından şüphelenilen bir dolandırıcılık vakasını soruşturuyor.
Dolandırıcılık geçtiğimiz günlerde Haveri bölgesinin Hirekeruru taluk bölgesindeki Chikkeruru’daki Karnataka Merkez Kooperatif Bankası’nda keşfedildi. Sanıklar arasında banka müdürü de var Ravikumar PatilMüdür Yardımcısı Umadevi KaroshiChannaveeraswamy MD, editör Malatiş Valmikihem acenteler hem de Veena Sanner, bankadan SHG. Hepsi kaçıyor.
Chikkeruru şubesinin müdürü olarak göreve başlayan Somashekhar, “Bankanın üst makamı, müdür Ravikumar Patil ve polis memuru Channaveeraswamy’yi görevden aldı ve Hamsabhavi karakolunda sanıklar hakkında şikayette bulundu. Polis soruşturma yürütüyor ve haklarında yasal işlem başlatacak. Banka müşterilerinin paniğe kapılmasına gerek yok.”
Şüphelilerden bazıları, dolandırıcılıkta kendilerine yardım ettiği iddia edilen Niswarth Kshemabhivruddhi Sangha için çalışıyordu.
Beş kişinin Aadhaar’ı ve banka müşterilerinden gelen diğer belgeleri kötüye kullandığı ve 133 kişinin adına kredi kullandığı iddia edildi. Müşteriler dolandırıcılığı, bazılarının bankadan kredi geri ödemelerini isteyen bir mesaj almasının ardından öğrendi.
Kaynaklar, Channaveeraswamy’nin Sangha’dan müşteri belgelerini çaldığını söyledi.
Diğer zanlının da kendisine katıldığı ve bu belgeler için 2,91 Rs kredi aldığı iddia edildi.
Gutteppa hastasıBöyle bir krediyle ilgili olarak bankadan ihtar alan A.Ş., Merkez Kooperatif Bankası’nın Chikkeruru şubesinden hiç kredi çekmediğini söyledi.
“Bankadan 2 lakh Rs artı faiz tutarındaki krediyi geri ödemem için bir bildirim aldım. Bankaya bunun nasıl mümkün olduğunu sordum. Aadhaar kartımı ve sahte imzamı gösterdiler. Dolandırıcılıktı” dedi.
Dolandırıcılıkta 130’dan fazla müşterinin bilgilerinin kullanıldığını ve kredi olarak 2.91 Rs’nin alındığını söyledi. Bankanın üst makamlarına şikayette bulundum ve beş banka çalışanına da FIR açtılar. Polis onları tutuklamalı ve miktarı onlardan geri almalı” dedi.