% 57 ile Karnataka en yüksek sayıya sahip. Hindistan’daki boş öğretmen kontenjanlarının sayısı | Hubballi Haberleri

IstAh

Member
HUBBALLI: Karnataka’da devlet okulları ve kolejlerindeki öğretmen kadrolarının yaklaşık %57’si boş, ki bu ülkedeki en yüksek oran.
Bir soruyu yıldızla yanıtlayın Rajya Sabha Aam Aadmi Partisi Milletvekili Sanjay Singh’den, Karnataka’nın 2021-22’de devlet okullarında ve kolejlerinde 1,41 lakh boş öğretmen pozisyonu olduğu ortaya çıktı.
Uttar Pradesh’te 2,98 lakh ve Bihar’da 2,53 lakh boş öğretmen pozisyonu olmasına rağmen, boşluk oranı sırasıyla %39,13 ve %39,40’tır. Karnataka’nın 2019-20’de %8,46 ve 2020-21’de %14,62 boş kadroya sahip olduğuna dikkat edilmelidir.
Üst Meclis’te verilen bilgilere göre, Karnataka’da son üç yılda 155 devlet okulunun kapatıldığı ve kayıtların 49 lakh’tan 54 lakh’a çıktığı da ortaya çıktı. Ancak, aynı dönemde özel okullara kayıt 57 lakh’tan 52 lakh’a düştü.
Chandrashekhar NuggaliKarnataka Devlet İlkokul Öğretmenleri Derneği genel sekreteri, hükümetten eyaletteki öğretmen kadrolarını doldurmasını talep ettiklerini söyledi. “Şu anda ilkokul öğretmenleri için 35.000 boş kadro var, ancak hükümet sadece 13.000 öğretmen alıyor” diye ekledi.
Başkanı Sunil Kulkarni Kalyan Karnataka Grahakare Vedike, Kalyan Karnataka bölgesinin kendisinde 16.000 ilkokul öğretmenliği pozisyonunun boş olduğunu ve mevcut işe alım süreci bittikten sonra ancak 3.000 öğretmen alacağını söyledi. İstatistikler hükümetin eğitim sektörünü ihmal ettiğini açıkça gösteriyor” dedi.
Karnataka Devlet İlkokul Öğretmenleri Derneği genel sekreteri Chandrashekhar Nuggali, hükümetten eyaletteki öğretmen kadrolarını doldurmasını talep ettiklerini söyledi. “Şu anda ilkokul öğretmenleri için 35.000 boş kadro var, ancak hükümet sadece 13.000 öğretmen alıyor” diye ekledi.
Kalyan Karnataka Grahakare Vedike’nin başkanı Sunil Kulkarni, Kalyan Karnataka bölgesinin kendisinde 16.000 boş ilkokul öğretmenliği olduğunu ve mevcut işe alım süreci bittikten sonra 3.000 öğretmen alması zor olduğunu söyledi. İstatistikler hükümetin eğitim sektörünü ihmal ettiğini açıkça gösteriyor” dedi. Eğitim departmanındaki kaynaklar, ilkokul öğretmenleri için 1.88 lakh onaylı pozisyonları ve ortaokul öğretmenleri için 43.000 onaylı pozisyonları olduğunu söyledi. Rajya Sabha’nın cevapları, desteklenen okul gönderilerine eklenmelidir. Sadece 32.000 (yani %15) boş kontenjanımız var. “Gönderileri rasyonalize ettikçe, boşluk oranı önümüzdeki altı ay içinde düzeltilecek” diye eklediler.
İlköğretim Bakanı BC Nagesh’e yorum için ulaşılamadı. “SC’deki yanıt, devletin RTE Yasasını yanlış yorumlamasının bir yansımasıdır. Öğretmen-öğrenci oranını 1:40 olarak korurken, RTE Yasasına göre öğrencinin gücü bir derste 150’yi aştığında bu oran 1:40 olmalıdır. Okul Karnataka, Ağustos 2021’de RTE standartlarına karşı %23,6 ile en düşük uyum oranını kaydetti. Öğretmen ve tesis eksikliği nedeniyle, ebeveynler kırsal alanlarda bile özel okulları tercih ediyor” diyor Bengaluru’dan eğitimci VP Niranjanaradhya.